Rok szkolny 2020/2021

"Grupa Motylków odwiedziła Bibliotekę Szkolną"


W dniu 17-tego lutego, w oddziale przedszkolnym 5-, 6- latków, można było usłyszeć radosny rozgłos. Tego dnia grupa "Motylków" wybrała się do Biblioteki Szkolnej, gdzie czekała na nich Pani Bibliotekarka Hanna Kuligowska. Dla niektórych dzieci była to pierwsza wizyta wśród tylu książek, dlatego Pani Bibliotekarka zapoznała dzieci z tym magicznym miejscem. Przedszkolaki dowiedziały się, jaka jest różnica między biblioteką a księgarnią, oraz miały możliwość przejścia pomiędzy regałami. Dzieci z zaciekawieniem przeglądały kolorowe i bogato ilustrowane książki. Na zakończenie przedszkolaki podziękowały Pani Bibliotekarce za niezwykle ciekawe zajęcia. Po powrocie do sali, pełne wrażeń własnoręcznie wykonały zakładki do książek. Oczywiście, w ramach poobiedniej relaksacji, dzieci słuchały opowiadania "W bibliotece".

                                                                                                                                                                                                       

Hu hu ha, nasza zima zła. My się zimy nie boimy i w przedszkolu super się bawimy! 
Zima w tym roku zachwyca, chyba wszystkie dzieci na to czekały, dlatego BIEDRONKI chętnie z tego skorzystały. Piosenka o bałwanku nabiera zupełnie innego znaczenia, kiedy można go sobie później ulepić i pobawić się na śniegu. 
N. Wierzba, A. Wegenke
PIOSENKA W WYKONANIU BIEDRONEK - kliknij w bałwanka 

                                                                                                                                                                                                          

ZBIÓRKA DLA ZWIERZAKÓW

 

Przez ostatni miesiąc klasy 4a i 5a zbierały to, co jest potrzebne zwierzakom z toruńskiego schroniska dla zwierząt, na przykład: karmę, koce, przytulanki, dywany, a wszystko po to, by było im milej i cieplej w ten zimowy czas. Zbiórka przerosła nasze oczekiwania, co przyjęliśmy z ogromną radością. Spod szkoły wyjechały 4 samochody, których bagażniki przepełnione były naszymi podarkami dla zwierzaków. Cieszymy się, że chociaż w taki sposób mogliśmy pomóc kotkom i pieskom.  
Julia Rafińska klasa 4a

                                                                                                                                                                                                          

"Buzię i język ćwiczymy- pięknie mówimy"


W ubiegłym tygodniu w grupie "Motylków" rozpoczęliśmy cykl ćwiczeń dla buzi i języka. Odwiedziła nas Pani Logopeda Julita Peplińska, która zaprezentowała jakie ćwiczenia należy wykonywać, żeby mówić pięknie i wyraźnie. Następnie Pani Logopeda zaprosiła nas do swojego gabinetu, w którym zapoznaliśmy się z grami i zabawami logopedycznymi. Bardzo dziękujemy Pani Julicie za niezwykle ciekawe zajęcia!

                                                                                                                                                                                                          

BAL KARNAWAŁOWY - "MISIE"

Bal karnawałowy dla przedszkolaków to dzień wyjątkowy i długo wyczekiwany. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości. Tak też było 12 lutego w "Misiach" - naszej najstarszej grupie przedszkolnej. Tego dnia już od rana pojawiły się kolorowe postacie. Można było spotkać bohaterów znanych bajek, wróżki, księżniczki, biedronki, pszczółki, piratów, policjantów... nie sposób ich zliczyć i wymienić. Wystrój sali wprowadził w radosny nastrój oraz zachęcał wszystkich do wesołej zabawy. Dzieci śpiewały znane piosenki i tańczyły. Nie zabrakło również konkursów, w których wszyscy chętnie uczestniczyli. To był naprawdę piękny i kolorowy dzień!
Katarzyna Wasilewska, Justyna Skory

                                                                                                                                                                                                          

79. rocznica utworzenia Armii Krajowej


Dziś w Toruniu, tradycyjnie 14 lutego w rocznicę utworzenia AK, przy tablicy pamiątkowej uczciliśmy żołnierzy największej i najlepiej zorganizowanej podziemnej armii w dziejach świata. Mimo trudnych warunków z powodu pandemii i braku oficjalnych uroczystości, z potrzeby serca, dla zamanifestowania patriotyzmu i przywiązania do etosu Armii Krajowej zebrało się wiele osób, w tym przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, kuratoryjnych, organizacji pozarządowych, fundacji, stowarzyszeń, UMK, mieszkańcy Torunia i Czernikowa. W imieniu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Toruń oraz Klubu Historycznego im. Armii Krajowej w Toruniu szczególnie dziękuję najmłodszym członkom Klubu z SP 2 Toruń - Wiktoria Karasińska, Aleksandra Samerek, Janek Wrzesiński, Tymoteusz Bojanowski.

Alicja Brozek

                                                                                                                                                                                                          

"Dzień Bezpiecznego Internetu w grupie Motylków" 


W dniu 9 lutego, przedszkolaki z grupy “Motylki” wzięły udział w Dniu Bezpiecznego Internetu. Wiele radości przyniosła zabawa ruchowa, podczas której dzieci podając sobie kłębek wełny wspólnie stworzyły “sieć”, dzięki czemu lepiej zrozumiały, znaczenie tego pojęcia. Ponadto zabawa ta stanowiła wstęp do dyskusji na temat "sieci internetowej".
Poprzez układanie historyjek obrazkowych, przedszkolaki zapoznały się z konsekwencjami, jakie niesie ze sobą nadużywanie internetu, zbyt długie spędzanie czasu przed urządzeniami ekranowymi. Uświadomiły sobie również, że korzystanie z internetu nie jest wyłącznie rozrywką, ale niestety można spotkać w nim wiele zagrożeń. Na koniec, każdy zaprojektował swój bezpieczny telefon.

                                                                                                                                                                                                          

Biedronki i Misie życzą wszystkim Babciom i Dziadkom wszystkiego najlepszego!

                                                                                                                                                                                                          

NASZ PATRON

Każdego roku tuż przed świętami Bożego Narodzenia obchodzimy w naszej szkole Dzień Patrona. Jak wiemy, jest nim Adam Mickiewicz, którego rocznica urodzin przypada    24 grudnia. W tym roku święto będzie wyglądało trochę inaczej niż zwykle. Nauczanie na odległość nie pozwala bowiem na zorganizowanie uroczystych obchodów. Na początek przypomnijmy pokrótce życiorys poety.

Adam Bernard Mickiewicz  urodził się 24 grudnia 1798 r. w Zaosiu koło Nowogródka, na Litwie. Pochodził z rodziny drobnoszlacheckiej. Ojciec, Mikołaj, był adwokatem przy sądach nowogródzkich. Matka, Barbara, zajmowała się domemi wychowywaniem dzieci. W latach 1805-1815 Adam uczęszczał do szkoły powiatowej w Nowogródku, następnie zaś rozpoczął studia na Wydziale Literatury Uniwersytetu Wileńskiego.

Po ukończeniu studiów Mickiewicz pracował jako nauczyciel w szkole w Kownie, gdzie uczył historii, literatury i prawa. W latach późniejszych został profesorem na uniwersytetach w Szwajcarii i we Francji. Ożenił się z Celiną Szymanowską, z którą miał      6 dzieci: 2 córki i 4 synów. Mickiewicz wiele podróżował. Był w Rosji, Niemczech, Francji, Włoszech, Szwajcarii, Turcji. Zmarł 26 listopada 1855 r. w Konstantynopolu w Turcji. W 1890 r. sprowadzono jego prochy do Krakowa, gdzie spoczęły w sarkofagu na Wawelu.

Adam Mickiewicz to najwybitniejszy poeta polski. Najsłynniejszym jego dziełem jest „Pan Tadeusz” – uznany za epopeję narodową. Utwór ten opisuje życie i obyczaje Polaków na tle ważnych wydarzeń historycznych. Mickiewicz napisał też wiele bajek, m.in.: „Przyjaciele”, „Pies i wilk”, „Lis i kozieł”, „Zając i żaba”, jak również ballad, np.: „Pani Twardowska”, „Powrót taty”, „Świtezianka” czy „Lilie”. Jest autorem wielu pięknych utworów, dlatego jest znanym i sławnym Polakiem również za granicą.

W oparciu o utwory Adama Mickiewicza uczniowie naszej szkoły, w ramach obchodów Święta Patrona, wykonali prace plastyczne mające upamiętnić rocznicę urodzin tego wielkiego Polaka.  

                                                                                                                                                                                                          

Wigilia u "Motylków"

Wigilia Bożego Narodzenia to jeden z najpiękniejszych dni w roku, na który czekamy i przeżywamy go bardzo uroczyście. Grupa "Motylki" z ogromnym zaangażowaniem przygotowywała się na uroczystość przedszkolnej wigilii, poznając tradycje i zwyczaje świąteczne oraz wykonując ozdoby i dekoracje do sali.

17 grudnia u "Motylków" panowała radosna, ożywiona atmosfera. Wspólny śpiew kolęd i pastorałek wprowadził wszystkich w świąteczny nastrój.

Uśmiechy na twarzach dzieci wywołała również obecność długo oczekiwanego gościa- św. Mikołaja z workiem pełnym prezentów.

Dopełnieniem uroczystości było dzielenie się opłatkiem oraz wspólny posiłek.

Wychowawczynie grupy

GALERIA ZDJĘĆ I FILMÓW

                                                                                                                                                                                                          

Podsumowanie akcji "Czapka Mikołaja"

Serdecznie dziękujemy za nadesłane zdjęcia oraz wspólną zabawę.

Samorząd Uczniowski

                                                                                                                                                                                                          

WIGILIJNY CZAS W PRZEDSZKOLU

18 grudnia w naszym przedszkolu w grupie Biedronek, Misiów i Pszczółek obchodziliśmy jeden z najpiękniejszych dni w roku – Wigilię Bożego Narodzenia. W salach przedszkolnych dzieci składały sobie świąteczne życzenia, a następnie zasiadły do pięknie przystrojonych stołów, na których czekał świąteczny poczęstunek. Nie zabrakło również wspólnego śpiewania kolęd i piosenek o Mikołaju. Dzieci znalazły pod choinką prezenty, które z radością i uśmiechem na twarzy rozpakowały.

Czas upłynął w bardzo miłej, serdecznej atmosferze. Wszystkie dzieci czuły zbliżające się wielkimi krokami Święta Bożego Narodzenia!

Jak dodać napisy do filmu? 2 Najpopularniejsze metody w sieci!ZDJĘCIA I FILMY

                                                                                                                                                                                                          

WIGILIJNY CZAS W PRZEDSZKOLU

18 grudnia w naszym przedszkolu w grupie Biedronek, Misiów i Pszczółek obchodziliśmy jeden z najpiękniejszych dni w roku – Wigilię Bożego Narodzenia. W salach przedszkolnych dzieci składały sobie świąteczne życzenia, a następnie zasiadły do pięknie przystrojonych stołów, na których czekał świąteczny poczęstunek. Nie zabrakło również wspólnego śpiewania kolęd i piosenek o Mikołaju. Dzieci znalazły pod choinką prezenty, które z radością i uśmiechem na twarzy rozpakowały.

Czas upłynął w bardzo miłej, serdecznej atmosferze. Wszystkie dzieci czuły zbliżające się wielkimi krokami Święta Bożego Narodzenia!

Jak dodać napisy do filmu? 2 Najpopularniejsze metody w sieci!ZDJĘCIA I FILMY

                                                                                                                                                                                                          

BIEDRONKI I ICH ŚWIĄTECZNE PIERNICZKI

W przedszkolu już czuć świąteczny klimat (i to dosłownie)! W poniedziałek po całym przedszkolu rozchodził się cudowny korzenny zapach, a to za sprawą Biedronek, które piekły pierniczki. Dzieci były bardzo zadowolone, że same mogły to zrobić. Największą radość przyniosło oczywiście dekorowanie i smakowanie własnych wypieków.

Zobaczcie jak apetycznie wyglądają!

N. Wierzba, A. Wegenke

                                                                                                                                                                                                          

Akcja KARTKA dla KOMBATANTA zakończona!

Uczniowie SP 2 Toruń - jestem z Was dumna.

Weterani, więźniowie, łagiernicy z czasów II wojny światowej, żołnierze różnych formacji (AK, NSZ, Bch, LWP, PSZ na Zachodzie, WiN) już są wzruszeni (część kartek dotarła już na Litwę) i na pewno wszyscy będą pod wrażeniem, że uczniowie z SP 2 Toruń pamiętają o nich i ich walce zbrojnej lub cywilnej odwadze, by zachować polskość i mimo zniewolenia nie ulec okupantom. Podziwiam kreatywność i jakość wykonania kartek– "małe" – wielkie dzieła sztuki oraz ilość (dostałam 186 kartek, a będą jeszcze kolejne), również te "mniej plastyczne", po prostu wzruszające i jakie i wszędzie piękne słowa – życzenia, podziękowania, wiersze. Dziękuję Wszystkim, obiecana szóstka do dziennika dla każdego uczestnika akcji – 62 chętnych uczniów z klas IV - VIII. Jeszcze ważniejsze niż ocena to fakt, że zrobiliście dobry uczynek – okazaliście szacunek starszym, sprawiliście radość i dostarczyliście tyle wzruszeń dzięki napisanym wyrazom Pamięci, a przy okazji nauczyliście się trochę historii. Tak jak obiecałam kartki dotrą do kombatantów w Toruniu, całej Polsce, pojadą na Zachód (Francja, Anglia, Niemcy) oraz na Wschód (Litwa, Białoruś, Ukraina) – tam wszędzie są Polacy i nasz Klub Historyczny im. Armii Krajowej ma tam kontakty, znajomych, którzy przekażą kartki bezpośrednio naszym Rodakom razem z paczkami świątecznymi.

GALERIA ZDJĘĆ

DZIĘKUJĘ UCZNIOM I RODZICOM ZA ZAANGAŻOWANIE.

Uczniowie – autorzy kartek:

klasa IV a – Patrycja Dmitruk, Filip Fietkiewicz, Alicja Iwon, Gracjan Konopiński, Julia Kowaleńko, Filip Niewski, Julia Rafińska, Julia Rosiak, Tymon Szymański, Szymon Warejko

klasa IV b – Łukasz Kmieć, Amelia Kondratowicz, Samanta Piotrowska, Szymon Tworek, Marcel Wopp

klasa Va – Alicja Góra, Kornelia Lis, Julia Malzer, Aleksandra Mączyńska, Zofia Pawlikowska, Mateusz Pieńczykowski, Marcelina Podleszańska, Julia Sitko, Przemysław Sobczyk, Wiktor Zaszkowski

klasa Vb – Eryk Drążkowski, Maja Miszewska, Aleksander Sidorkiewicz, Mateusz Szatkowski, Arkadiusz Wiśniewski

klasa VI a – Marta Drzewiecka, Jakub Makowski, Kinga Rybarczyk

klasa VI b – Oliwia Biały, Małgorzata Górska, Aleksandra Karczewska, Zuzanna Kotwicka, Anton Łysiuk, Weronika Makowska, Weronika Szałucka, Olgierd Waliszewski

klasa VI c – Kevin Kulpiński, Paweł Laskowski, Piotr Lubocki, Oliwia Mazurkiewicz, Julia Ruta, Damian Wiśniewski

klasa VII a – Jakub Mączyński, Tymon Bojanowski

klasa VII b – Szymon Machajewski, Nikola Piotrowska, Adrian Szura

klasa VII c – Julia Durmowicz, Zofia Jędrzejewska, Natan Mossakowski, Karolina Nowak, Jan Wrzesiński, Melania Żelazek

klasa VII d – Jakub Grzelak, Nikola Kondratowicz, Krystian Żywica

klasa VIII b – Bartosz Klonowski, Kacper Wilczyński

Jeśli kogoś przeoczyłam, to przepraszam i proszę o informację, wtedy dopiszę, bo kilka kartek było anonimowych, bez podpisu.

Alicja Brożek

                                                                                                                                                                                                          

ODWIEDZINY ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA

W piątek wszystkich przedszkolaków odwiedził Święty Mikołaj. Kiedy na korytarzu niespodziewanie rozległ się dźwięk dzwoneczka, dzieci aż podskoczyły z radości! Gość został gorąco powitany i zaproszony do sali. Wszyscy zostali obdarowani pięknymi upominkami, które dostarczyły mnóstwo radości i uśmiechu. To był magiczny dzień.

Dziękujemy Ci Święty Mikołaju!"

Wychowawcy grup przedszkolnych

                                                                                                                                                                                                          

Wizyta przedstawiciela Leśnej Szkoły na Barbarce w oddziałach przedszkolnych

Dnia 25 listopada 2020r., grupy przedszkolne miały zaszczyt uczestniczyć w zajęciach pokazowych organizowanych przez Leśną Szkołę na Barbarce. W związku ze zbliżającą się zimą, dzieci poznały gatunki zwierząt i ptaków, które zimują w naszym kraju oraz dowiedziały się, w jaki sposób radzą sobie one o tej porze roku. Dodatkowo, przedszkolaki dowiedziały się jakie działania warto podejmować, aby pomóc zwierzętom przetrwać zimę.

Bardzo dziękujemy Leśnej Szkole za możliwość uczestnictwa w tych zajęciach.

Wychowawczynie oddziałów przedszkolnych

                                                                                                                                                                                                          

"Światowy Dzień Pluszowego Misia"

25 listopada w grupach przedszkolnych obchodzony był "Światowy Dzień Pluszowego Misia". Tego dnia dzieci świętowały "urodziny" swoich ulubionych maskotek. Przedszkolaki dowiedziały się, że w tym dniu przypada rocznica powstania najsłynniejszej na świecie maskotki. Ciekawostką jest to, że w 2002 roku Pluszowy Miś świętował swoje setne urodziny.

Wychowawczynie oddziałów przedszkolnych

                                                                                                                                                                                                         

PASOWANIE BIEDRONEK

„Pasowanie na przedszkolaka" to pierwsza wyjątkowa uroczystość w życiu dzieci, które we wrześniu tego roku po raz pierwszy rozpoczęły swoją przygodę z przedszkolem.

Dla najmłodszych było to ogromne przeżycie, ale trzymały się bardzo dzielnie, mimo, że w pobliżu nie było rodziców. Z uśmiechem na twarzy prezentowały swoje umiejętności, śpiewały piosenki i tańczyły. Po części artystycznej nastąpił akt pasowania.

Symbolem przyjęcia w poczet przedszkolaków było dotknięcie ogromną kredką ramienia dziecka. Na pamiątkę tego wydarzenia, każdy przedszkolak otrzymał dyplom, medal i słodki upominek.

Na pewno był to niezapomniany dzień, pełen emocji i miłych wrażeń.

Wszystkim BIEDRONKOM życzymy uśmiechu każdego dnia i wielu sukcesów!

RELACJA FILMOWA

Natalia Wierzba i Agnieszka Wegenke

                                                                                                                                                                                                          

ŚWIĘTO DYNI

"Święto Dyni w przedszkolu w najmłodszej grupie "Biedronek":

Dzień Dyni, to był bardzo wesoły dzień!

Każdy mógł przebrać się według własnego pomysłu, były tańce z dyniami, dekorowanie dyń, słodki poczęstunek, malowanie buziek, malowanie farbami i inne wesołe atrakcje. Zadowolone dziecięce minki widać na zdjęciach.

Agnieszka Wegenke

                                                                                                                                                                                                          

JESIEŃ NAS INSPIRUJE, POMYSŁÓW NAM NIE BRAKUJE 

„Kto powiedział, że jesień jest szara, bura i ponura?” – w przypadku naszych najstarszych przedszkolaków to stwierdzenie się nie sprawdza. Jesienią może być naprawdę kolorowo i wesoło… „Misie” przekonały się o tym na wielu spacerach, podczas których szukały pierwszych oznak jesieni, zbierały liście, obserwowały zmieniającą się pogodę. W ich sali powstał kącik jesienny, w którym dzieci zgromadziły przyniesione dary jesieni. Były one inspiracją do wielu zabaw plastycznych. Z kasztanów powstały ludziki i inne dziwne stworzenia. Dzieci zasadziły kasztanowce i prowadzą długoterminową obserwację. Z czasem dowiedzą się, w jakich warunkach kasztany szybciej wykiełkują – czy w środku w sali, czy na parapecie okiennym. Dzieci stworzyły również kolorowe lampiony, które pięknie ozdabiają wnętrze ich sali. Ponadto wykonały wspólnie dużego jeża z kolcami z własnych rączek, piękne jesienne drzewa i przetwory na zimę. Popatrzcie sami, czyż nie są one piękne?

J. Skory, K. Wasilewska

                                                                                                                                                                                                          

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

Dzień Edukacji Narodowej jest polskim świętem państwowym, świętem oświaty i szkolnictwa wyższego. Upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej (KEN), utworzonej z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, na mocy uchwały Sejmu Rozbiorowego z dnia 14 października 1773. Warto dodać, że Komisja Edukacji Narodowej była pierwszym ministerstwem oświaty publicznej w Polsce i pierwszą tego typu instytucją w Europie.
W tym roku ze względu na pandemię nie możemy spotkać się na apelu, aby uczcić wspólnie ten ważny dla nas wszystkich dzień. Jednak dzieci z klas: IIa, IIb, IIIa i IIIc przygotowały krótki występ, aby w taki sposób uhonorować najważniejsze szkolne święto- zapraszam do obejrzenia.

Beata Markowska

X Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

2 października 2020r. nasza szkoła brała udział w X Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia.

W tym roku akcja odbywała się wyłącznie w klasach podczas lekcji matematyki. Uczniowie mogli sprawdzić jak dobrze znają tabliczkę mnożenia przystępując do egzaminu. Większości osób biorących udział w egzaminie udało się go zdać. Każdy kto bezbłędnie rozwiązał wylosowany zestaw otrzymał odznakę „Eksperta Tabliczki Mnożenia”.

Po egzaminie uczniowie pracowali w grupach mierząc się z łamigłówkami matematycznymi.

Dziękujemy naszym uczniom za udział w zabawie.

Nauczyciele matematyki

Dzień Przedszkolaka w grupie "Motylki"

We wrześniu przedszkolna grupa "Motylki" świętowała "Dzień Przedszkolaka". Tego dnia dzieci wykonały symboliczne podpisy pod grupowym "kodeksem przedszkolaka", gdzie odcisnęły swoje dłonie. Wychowawczynie grupy stworzyły również fotobudkę, która wywołała wiele uśmiechów na twarzach dzieci. Na zakończenie wspólnych zabaw, każdy otrzymał Dyplom Super Przedszkolaka.

Monika Mazurkiewicz

Klub Historyczny im. Armii Krajowej przyjął nowych członków!

Z radością informuję, że nasz Klub AK rozwija się. We wrześniu zapisało się 18 uczniów, a są już kolejni chętni. 5 października nastąpiło oficjalne przyjęcie do Klubu nowych członków w obecności żołnierzy AK i prezesa ŚZŻAK Okręg Toruń. Naszymi gośćmi byli p. kpt. Kazimiera Zańczuk "Kruszynka"- sanitariuszka, łączniczka z partyzanckiego oddziału lotnego "Nadbużanka" nad Bugiem i por. Stanisław Szymczyk "Piórko" z oddziału specjalnego Skierniewiccy Kolumbowie oraz p. Lesław Welker z ramienia ŚZŻAK. Wszyscy nowi członkowie otrzymali identyfikatory oraz teczki do materiałów klubowych. W czasie spotkania odznakami honorowymi zostali odznaczeni członkowie Zarządu Klubu - absolwenci Gim. 2, obecnie studenci. Wszyscy jesteśmy pod wrażeniem wspomnień naszych Kombatantów, cieszymy się, że poznajemy historię od jej bezpośrednich świadków. Miłą, sympatyczną atmosferę spotkania dopełniły wspaniałe domowe wypieki, za które pięknie dziękuję rodzicom i uczniom. Nowi członkowie Klubu, którzy nie mogli być obecni w poniedziałek, otrzymają identyfikatory i teczki na kolejnym spotkaniu z weteranami w listopadzie. Dziękuję za obecność p. Zosi Budniewskiej, p. Robertowi Bojanowskiemu oraz szczególnie p. Justynie - mamie Alana Pietruszewskiego za zrobione piękne zdjęcia.

Alicja Brożek

"Uroczysty dzień chłopaka w grupie przedszkolnej "Biedronki"

"Uroczysty dzień chłopaka w grupie przedszkolnej "Biedronki"

W grupie trzylatków świętowaliśmy Dzień Chłopaka. Nasi chłopcy zostali królami i otrzymali dyplomy oraz słodkie upominki. Dziewczynki życzyły kolegom dużo uśmiechu, radości i wspaniałych przyjaciół.

Europejskie Dni Ptaków 2020

Mamy to! Kolejny raz, w pierwszy październikowy weekend, uczniowie z klas 6 i 7 wzięli udział w wycieczce ornitologicznej z okazji Europejskich Dni Ptaków, pod patronatem Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. Tym razem ruszyliśmy spod szkoły nad Wisłę. Dla niektórych uczniów było to pierwsze spotkanie „oko w oko” z ptasim światem, a podglądanie go przez lornetkę umożliwiło obserwację „jak na dłoni”. Z zadartymi do góry głowami i wytężonym wzrokiem dzielnie maszerowaliśmy rozmawiając niezwykłościach, które mamy na wyciągnięcie ręki, blisko szkoły - gniazdujące pustułki, coroczną kolonię rybitw rzecznych na filarze mostu, bieliki, zimorodki i odpoczywające na łachach ptaki na przelotach. Pogoda tego dnia była dla nas dość łaskawa, ale w ptasim świecie czuć już jesienny powiew i przygotowania do wędrówki. Mimo naszego gadulstwa, mnóstwa emocji i czasami narzekania, przyroda potrafiła nas zadziwić. Umożliwiła nam obserwację dostojnych żurawi, licznie przelatujących mew, odpoczywających nurogęsi, zachwycających zimorodków i wreszcie jednego z najbardziej zagrożonych wyginięciem ptaków drapieżnych w Polsce – rybołowa, który dwukrotnie prezentował nam swoją precyzję. Zebrane przez nas dane przesłane zostały do OTOPu.

Cóż….mimo, że wciąż musimy uczyć się cierpliwości, przyswoić wiele informacji, to kolejny raz udało nam się popracować nad naszą wrażliwością.

Ewa Lewandowska

fot. Jolanta Drzycimska - Kola

Młyn Wiedzy - naukowa przygoda

Dnia 15.09.2020r. odbyło się szkolne wyjście do Młyna Wiedzy będące podsumowaniem projektu "Nauka to takie proste". Spośród wszystkich klas aktywnie biorących udział w projekcie, cztery wykazały się wyjątkowym zaangażowaniem. Z tego powodu klasy: 6a, 6b, 6c i 7c wzięły udział w podsumowującym "pikniku naukowym". Wbrew nazwie, był to jednak aktywnie spędzony czas na zwiedzaniu Młyna Wiedzy oraz udziale w wielu pokazach, wykładach i doświadczeniach.

Dla uczniów na wszystkich piętrach czekało wiele atrakcji, np. stanowiska doświadczalne z badaniem enzymów z ziemniaka, oceną jakości wody, obserwacja wodnych zwierząt, polimery (slime), a nawet gra planszowa "zaprojektuj miasto". Cóż...nasza przygoda z projektem dobiegła końca, ale otworzyła nas na nowe możliwości, bo przecież "Nauka to takie proste!"

Zofia Jędrzejewicz i Melania Żelazek kl.7c

GRA TERENOWA "Śladami Polskiego Państwa Podziemnego w Toruniu"

Gra terenowa "Śladami Polskiego Państwa Podziemnego w Toruniu" zaliczona.

27 września w rocznicę utworzenia Służby Zwycięstwu Polski obchodzimy Święto Polskiego Państwa Podziemnego. Dzisiaj na toruńskiej Starówce odkrywaliśmy ślady konspiracyjnej działalności w Toruniu oraz działania w czasie II wojny światowej osób związanych z Toruniem. Uczniowie klas VI-VII SP 2 w Toruniu znają już odpowiedzi na przygotowane przeze mnie 15 pytań (załączam kartę i mapkę do gry, można wykorzystać, modyfikować). Na zakończenie gry poszliśmy wspólnie pod pomnik - tablicę upamiętniającą dowódców ZWZ - AK Okręgu Pomorskiego.

Dziękuję za obecność i pomoc p. B. Sarnowskiej - Milaniuk, p. M. Żołnowskiej oraz członkom Zarządu naszego Klubu im. Armii Krajowej, absolwentom Gimnazjum nr 2, teraz już studentom - Michał Romanowski, Michal Poczwardowski, Mateusz Lipiński

Alicja Brożek

UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2020/2021

 

Witaj Szkoło!
Czas wakacji minął nam wszystkim niezwykle szybko, a dziś przywitaliśmy wspólnie nowy rok szkolny. To bardzo ważne wydarzenie dla wielu uczniów i ich rodziców. W naszej szkole nareszcie zrobiło się gwarno i wesoło. Sale lekcyjne zaczęły znowu tętnić życiem.
Wszystkim uczniom życzymy dobrego czasu, wielu sukcesów, wytrwałości i spełnienia. Szczególnie serdecznie witamy najmłodszych, czyli uczniów oddziałów przedszkolnych i klas pierwszych, dla których ten dzień był dniem wyjątkowym: rozpoczęli podróż do ciekawej wiedzy, wesołej zabawy i przyjaciół, których dopiero poznają.
Choć ten dzień przebiegał w dość nietypowy sposób, musieliśmy być bardziej ostrożni i pamiętać o pewnych zasadach, cieszymy się, że znowu emanowała od naszych uczniów energia i optymizm. Mamy nadzieję, że ten rok będzie dla wszystkich pomyślny, szybko przyzwyczaimy się do nowych reguł, będziemy bardziej wyrozumiali i elastyczni, a przede wszystkim nadal życzliwi dla siebie. Niech ten czas będzie owocny!