rok szkolny 2017/2018
W piątek, 22 czerwca, podczas uroczystego zakończenia roku szkolnego 2017/2018 pani Dyrektor ogłosiła, że rozpoczęły się WAKACJE! Po 10 miesiącach wytężonej pracy uczniowie otrzymali świadectwa, wielu z nich dostało świadectwa z wyróżnieniem, a Ci, którzy osiągneli najlepsze wyniki odebrali również z rąk Dyrekcji Tarczę Wzorowego Ucznia. Najlepszmy wynikiem na świadectwie może pochwalić się uczennica klasy 6, która ma średnią 6,0. Tradycyjnie już, najlepszej klasie przyznano tutuł "Super Klasa". W tym roku najwyższymi wynikami w nauce oraz największą aktywnością może pochwalić się klasa 5a. Cieszymy się z waszych wyników i życzymy Wam udanych, słonecznych i uśmiechniętych wakacji. Do zobaczenia we wrześniu. Dyrekcja i Nauczyciele SP2.
fotogaleria

 
Festyn Rodzinny "Bezpieczne wakacje"
 
 Dnia 9 czerwca 2018 roku w naszej szkole odbył się Festyn Rodzinny „Bezpieczne wakacje 2018”.
Festyn prowadził Klaun Koko. Uczestnicy imprezy mieli możliwość wzięcia udziału w licznych konkurencjach sportowych, rywalizując indywidualnie i rodzinnie. Podczas wspólnej zabawy na boisku szkolnym uczniowie mieli okazję zaprezentowania swoich talentów. Występy uczniów przeplatane były licznymi losowaniami nagród niespodzianek. Główną nagrodą był rower. W punkcie medycznym była możliwość dokonania pomiaru ciśnienia i poziomu cukru. Stoiska gastronomiczne oferowały uczestnikom pyszne ciasta upieczone przez rodziców, a także bigos, kiełbaskę i chleb ze smalcem, który przygotowały nasze panie kucharki. Były także lody, wata cukrowa i popcorn. Nad bezpieczeństwem zabawy czuwała Policja i Straż Miejska. Na koniec gorącą atmosferę ostudziła Straż Pożarna kurtyną wodną.
Zysk z festynu, po odjęciu kosztów organizacyjnych, wyniósł 2518 zł, z czego zakupiono sprzęt rehabilitacyjny i gry edukacyjne dla dzieci z niepełnosprawnościami za kwotę 1100 zł. Pozostała kwota (1418 zł) zostanie przeznaczona na zakup wiaty na boisko szkolne.
Miłą zabawę i wsparcie finansowe zapewnili nam:
URZĄD MARSZAŁKOWSKI WOJEWÓDZTWA KUJAWSKO-POMORSKIEGO, „OFERTA” TORUŃ, ZAKŁAD PRZETWÓRSTWA OWOCOWO-WARZYWNEGO W LUBAWIE, „DECATHLON” TORUŃ, RESTAURACJA „WIDELEC”, HURTOWNIA ARTYKUŁÓW CUKIERNICZYCH „OLA”, DEUTCHE BANK, MIASTO Z DZIECKIEM, JUMP ARENA, MANUFAKTURA CUKIERKÓW, CUKIERNIA „ZAKRYŚ”, APTEKA LUBICKA, CENTRUM KULTURY ZAMEK KRZYŻACKI TORUŃ, p. Zaszkowscy, p. Makowscy, p. Sobczyk, p. Rafińscy, p. Jakubasz
Dziękujemy wszystkim rodzicom, którzy wsparli nasz festyn ciastami i fantami. Do zobaczenia za rok!
Organizatorzy
fotogaleria

"Jak nie czytam, jak czytam"
– akcja połączona z biciem rekordu w masowym czytaniu książek
8 czerwca po raz drugi wzięliśmy udział w ogólnopolskiej akcji Jak nie czytam, jak czytam. Głównym celem przedsięwzięcia było pobicie ubiegłorocznego rekordu – 459 409 czytających jednocześnie uczniów oraz zachęcanie do czytania.
Podobnie jak w ubiegłym roku zaplanowaliśmy, że nasza impreza będzie miała charakter pikniku z książką. Uczniowie przynieśli koce, materace, napoje, przekąski. Piknik odbył się na boisku szkolnym, jednak ze względu na duże upały, dzieci rozłożyły się przede wszystkim w cieniu.
Czytanie książek zaplanowano  na 3 godz. lekcyjną, ponieważ rozpoczęcie akcji w Polsce było ustalone na godz. 10.00. Z naszej szkoły w akcji wzięli udział wszyscy uczniowie tego dnia obecni w szkole, czyli 387.
Niektóre klasy przedłużyły sobie piknik na kolejną godzinę lekcyjną.
Po akcji wysłano sprawozdanie do organizatorów akcji, natomiast na terenie szkoły zostały zawieszone plakaty z kolażem zdjęć.
Warto było dołączyć do tej akcji, bo chociaż według organizatorów jej głównym celem było pobicie rekordu, to jednak naszym zdaniem najważniejsza była chwila przyjemności z wybraną przez siebie książką.
We wrześniu zostanie ogłoszony wynik i wówczas dowiemy się, czy udało się pobić ubiegłoroczny rekord. Maria Klaban

Rowerowy Maj

Zakończyliśmy akcję "Rowerowy Maj". Według organizatorów była to zdecydowanie najciekawsza edycja kampanii, o czym świadczy to, co się działo w 30 polskich miejscowościach. Uczniowie i pracownicy naszej szkoły przez cały miesiąc dojeżdzali na rowerach, hulajnogach, deskorolkach i rolkach. Wszystkim dopisywały wspaniałe humory, nawet przy nie sprzyjającej pogodzie. Nasz parking przyszkolny, hol oraz szatnie wypełniały "ekologiczne pojazdy", a książeczki uczniów zapełniały się naklejkami. Niektórzy zdobyli 100% naklejek! Tym, którzy tak sumiennie dojeżdżali "na kółkach" do szkoły bardzo dziękujemy.


Wycieczka w Bory Tucholskie

Uczniowie z klasy 6B,6A i 5B razem z panią Namysłowską, panią Kolą, panią Proch i panem Kowalskim, 21 maja pojechali na trzydniową wycieczkę w Bory Tucholskie. Pierwszego dnia, po rozpakowaniu walizek i krótkim odpoczynku pojechaliśmy zobaczyć akwedukt w Fojutowie. To bardzo ciekawy obiekt, gdzie jedna rzeka płynie nad drugą. W Fojutowie poszliśmy też na basen. Zabawa była wspaniała, pływaliśmy, nurkowaliśmy, graliśmy w piłkę, zjeżdżaliśmy w wodnej rurze i odpoczywaliśmy w jacuzzi. Po półtorej godziny takiej zabawy poszliśmy jeździć na gokartach. Mogliśmy sprawdzić się jako kierowcy, udało się nam jeździć bezkolizyjnie. Podczas tych zabaw bardzo zgłodnieliśmy, więc wróciliśmy do ośrodka, gdzie czekała na nas przepyszna kolacja. Po kolacji część osób poszła na dyskotekę, inni zaś zostali w pokojach lub bawili się w gonionego na terenie ośrodka. Drugiego dnia, około godziny 9 pojechaliśmy do rezerwatu przyrody w Wierzchlasie. Jest to rezerwat cisów. Pan przewodnik ciekawie opowiadał o przyrodzie rezerwatu, niestety przeszkadzały nam komary. Na szczęście zdążyliśmy wrócić do ośrodka, zanim zaczął padać deszcz. Na szczęście był to deszcz przelotny i po obiedzie wyszliśmy na spacer po Tleniu. Po kupieniu drobnych pamiątek, poszliśmy na lody. Potem przez las udaliśmy się do zakola starej rzeki, na łowisko pstrąga. tego dnia po kolacji było ognisko. Ostatni dzień był równie ciekawy, zjedliśmy śniadanie, wykwaterowaliśmy się i poszliśmy pływać kajakami albo rowerami wodnymi. Po tych zabawach poszliśmy na obiad i wyjechaliśmy do Torunia. Michał Staszak


Book titled 'Majowe świętowaniew Szkole Podstawowej nr 2'

 
 
W ostatni dzień kwietnia, przed długim majowym weekendem, społeczność szkolna spotkała się na akademii by uczcić święta majowe.
1 maja to międzynarodowe święto pracy obchodzone w Polsce od 1890 roku, a od 1950 roku stało się dniem wolnym od pracy.
2 maja to Święto Flagi, które zostało ustanowione w 2004 roku, aby propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych.
3 maja to święto obchodzone w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja z 1791 roku.
Akademię poprowadził historyk Pan Sławomir Liczkowski, w towarzystwie uczennicy klasy 4b Gai Milinkiewicz. Dzieci z klas 1a,1b i 2a przygotowały wspólnie występy artystyczne, zaśpiewały pieśni patriotyczne oraz przybliżyły najważniejsze wydarzenia historyczne. Starsi uczniowie z klas integracyjnych stworzyli ciekawy filmik, co dla nich oznacza m.in. słowo wolność. Wszyscy uczniowie naszej szkoły, poczynając od najmłodszych trzylatków aż po najstarszych gimnazjalistów, przygotowali wcześniej plakaty, które przynieśli ze sobą na akademię. Plakaty upamiętniające majowe święta utworzyły wyjątkową galerię, ozdabiając najpierw salę gimnastyczną a potem korytarze naszej szkoły. Starsze roczniki przygotowały także krzyżówki, których hasłem była KONSTYTUCJA.
Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w organizację akademii. Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii.
Julita Peplińska, Bogumiła Sarnowska- Milaniuk

Dzień Ziemi
 
 
Dnia 25 kwietnia 2018r. w naszej szkole odbył się apel z okazji Światowego Dnia Ziemi. Tegoroczne hasło obchodów Dnia Ziemi nawiązywało do tematu związanego ze smogiem oraz segregacją odpadów. Członkowie koła Młodych Ekologów z klasy 6a przybliżyli nam zagadnienia związane z recyklingiem. Nie zabrakło wierszy oraz śpiewu piosenek. Uczennica klasy 5b Małgosia Suchocka zaśpiewała piosenkę
„ Smog” a uczniowie klasy 6a piosenkę  „ Przebudzenie”. Uczniowie obejrzeli również film „ Odpady w życiu człowieka”. Twórcami filmu byli uczniowie klasy 7b: Marcel Pacuła, Kacper Kulas, Jakub Bielicki oraz Jan Kłysik. Na apelu podsumowano również rozgrywki ekologiczne, które odbyły się z tej okazji w dniu 24.04.18r. w dwóch kategoriach: 4-6 oraz 7-3Gim. Uczestnicy otrzymali dyplomy oraz nagrody. Z okazji Dnia Ziemi przedstawiciele klas 3Gim posadzili na terenie naszej szkoły drzewo: klon czerwony. Posadzone zostały również tuje.  W tym dniu wszyscy ubrani byli na zielono. Beata Namysłowska
fotogaleria: uroczystość, sadzenie drzewka, dzień żółty, dzień niebieski, dzień zielony

2ag na Festiwalu Nauki i Sztuki
23 kwietnia uczniowie klasy 2a gimnazjalnej uczestniczyli w warsztatach w ramach Festiwalu Nauki i Sztuki. Zajęcia odbyły się w Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu, Tym razem skupiliśmy się na zajęciach plastycznych. 6ścian to zestaw ćwiczeń twórczych nawiązujących do zagadnień związanych z funkcjonowaniem architektury w przestrzeni. W przystępny sposób poznaliśmy podstawowe zagadnienia związane z formą, przestrzenią w architekturze, projekty i realizacje znanych architektów. Zainspirowani architekturą, kierunkami w niej, wykonaliśmy obiekty, modele przestrzenne z prostych brył geometrycznych. W ten sposób powstał innowacyjny projekt wyidealizowanego osiedla. W swych realizacjach pokazaliśmy, jak czas i przestrzeń wpływa na zmianę formy w architekturze. Niezależnie jednak od uzdolnień i ostatecznego wyniku, bawiliśmy się twórczo i wesoło :) Ewa Lewandowska

Kolejna edycja konkursu mitologicznego

„Z mitologią za pan brat” już za nami.

Kto w naszej szkole posiada największą wiedzę z zakresu mitologii greckiej?
Z pewnością piątoklasiści tuż przed konkursem mitologicznym, odbywającym się co roku w marcu. Tym razem 25 marca zmierzyły się trzy klasy piąte. Aby zdobyć przechodni puchar, uczniowie musieli odpowiedzieć na czasami bardzo trudne pytania, dotyczące życia bogów, herosów, wykazać się doskonałą znajomością mitów i frazeologizmów wywodzących się z mitologii greckiej. Poza wiedzą potrzebna była również współpraca całej grupy. W tym roku najlepsi okazali się uczniowie z klasy 5a i to właśnie oni otrzymali puchar. Jako organizator mam jednak nadzieję, że w czasie konkursowych zmagań wszyscy świetnie się bawili i przy okazji czegoś nauczyli.
Małgorzata Orlikowska


Rozpoczęcie sezonu rowerowego
24 marca Stowarzyszenie Rowerowy Toruń zorganizowało już 81 rowerowy przejazd przez Toruń. Tradycyjnie w masie uczestniczyła także nasza rowerowa drużyna. Przy dźwiękach różnorodnej muzyki prezentowanej z rikszy i przyczepki przejechaliśmy około 12 kilometrową trasę. Odwiedziliśmy tym razem Bydgoskie, Chełmińskie i Mokre Przedmieście wzbudzając pozytywne reakcje przechodniów i kierowców napotkanych na trasie. Przejazd zakończyliśmy tradycyjnym "rowery w górę" pod pomnikiem Kopernika na Rynku Staromiejskim.
Kolejna masa rowerowa już 19 maja – będzie to masa elegancka. Zapraszamy całe rodziny do wspólnego przejazdu oraz do śledzenia strony http://rowerowytorun.com.pl/ Ewa Lewandowska

Warsztaty w Leśnej Szkole na Barbarce

Nic co przyrodnicze nie jest nam obce… z takim hasłem wyruszyliśmy na warsztaty ornitologiczne w Leśnej Szkole na Barbarce. Choć pogoda nas nie rozpieszczała, 23 marca klasa 7a i 2a gimnazjalna dzielnie przemierzały teren poznając tajniki ptasiego świata. Obserwacje terenowe pozwoliły nam poznać typy siedlisk wykorzystywanych przez ptaki, rozpoznać gatunki związane ze środowiskiem leśnym oraz poznać możliwości i formy ochrony rzadkich gatunków ptaków. Choć zajęcia wymagały od uczniów cierpliwości i pokory, na wszystkich czekała nagroda. Wspólne chwile przy ognisku, kiełbaska i odpoczynek ucieszyły każdego.Szczególne podziękowania dla Pani Agnieszki Rodzińskiej za pomoc i opiekę nad uczniami. Ewa Lewandowska

Dzień Otwarty w naszej szkole

13 marca odbył się w naszej szkole tzw. Dzień Otwarty. Zaprosiliśmy w swoje progi wszystkich zainteresowanych rodziców, przyszłych uczniów i najmłodszych, przyszłych przedszkolaków. Impreza została otwarta przez panią dyrektor Beatę Cieszkowską, która zapoznała zebranych z historią i tradycjami szkoły, opowiedziała o jej codziennym funkcjonowaniu i pokazała, że zarówno szkoła, jak i oddziały przedszkolne działają mając na celu wszechstronny rozwój i pełne bezpieczeństwo każdego dziecka. Pani dyrektor zaprosiła dzieci do oddziałów przedszkolnych i klas I, w tym także do klasy integracyjnej. Podczas wtorkowego spotkania mieliśmy okazję oglądać przygotowane specjalnie na ten dzień występy taneczne naszych najmłodszych wychowanków, swoimi pracami pochwalili się również pierwszoklasiści rozwijający talenty na kole origami. Nauczyciele, we współpracy z uczniami z młodszych i starszych klas, przygotowali różnorakie pokazy, wystawy i zajęcia interaktywne. Mieliśmy także okazję pochwalić się magicznym dywanem, umożliwiającym pracę z młodszymi dziećmi w bardzo atrakcyjny sposób.
Mamy nadzieję, że podczas Dnia Otwartego udało nam się zaspokoić ciekawość wszystkich zainteresowanych, pokazać, że zależy nam na dobru i wszechstronnym rozwoju dzieci i udowodnić, że Szkoła Podstawowa nr 2 jest placówką rozwojową, przyjazną, ciepłą i otwartą na potrzeby każdego dziecka.

fotorelacja


Już po rekolekcjach…

Czas rekolekcji każdy z nas przeżywał na swój sposób, dla każdego z nas był to czas szczególnego zamyślenia, "czas zatrzymania się, zadumy", odłożenia w kąt szkolnych podręczników czy niezałatwionych spraw - i … "zresetowania się".
Podczas tych 3-dniowych rekolekcji uczestniczyliśmy w nabożeństwie Drogi Krzyżowej w kościele św. Jakuba, do której rozważania przygotowała młodzież klas gimnazjalnych. Uczniowie kl. VI i VII przedstawili pantomimę pt. „Miłość pragnie Ciebie”. Jej głównym przesłaniem było ukazanie miłości Chrystusa do człowieka, który za nas oddaje swoje życie na krzyżu. Wysłuchaliśmy także nauki rekolekcyjnej i świadectwa życia kleryka z WSD w Toruniu oraz przyjęliśmy sakrament pokuty i pojednania.
Uczniowie klas młodszych poznali historię nawrócenia św. Pawła, a także uczestniczyli w Drodze Krzyżowej przygotowanej przez starszych kolegów i koleżanki.
W ostatnim dniu rekolekcji braliśmy udział we Mszy św., która była zwieńczeniem tegorocznych rekolekcji wielkopostnych.
Podsumowując, był to dla nas święty czas zasłuchania się, by w natłoku codziennych zajęć na nowo odnaleźć siebie, drugiego człowieka i Boga.
Natalia Niedbała kl. IIIG, A. Bednarska, M. Proch

fotogaleria


 Galeria Gwiazd Toruńskiego Soprtu gościła w naszej szkole

 

1 marca 2018r, na zaproszenie nauczycieli wychowania fizycznego, przyjechała do naszej szkoły "Galeria Gwiazd Toruńskiego Sportu". Wśród przedstawicieli toruńskich klubów sportowych gościliśmy koszykarki z zespołu Energa Katarzynki Toruń, futbolistów amerykańskich z Angels Toruń, centrum wspinaczkowe "U Rock", Toruński Klub Hokejowy, tenisistów stołowych z Energa Toruń, Ice 'n'roll - szkółkę łyżwiarską i rolkową.
Organizatorami imprezy było stowarzyszenie GO Sport oraz wydział sportu UMT. Patronat medialny nad imprezą sprawowało Radio Gra.Impreza spotkała się z wielkim zainteresowaniem ze strony uczniów. Możliwość bezpośredniego udziału dzieci w konkurencjach sportowych znacząco podniosło atrakcyjność spotkania. Podczas wspólnej zabawy z zawodnikami dzieci poznawały tajniki poszczególnych dyscyplin sportu.
Mariusz Kowalski

fotorelacja

o imprezie na stronie organizatora - Stowarzyszenia GO Sport


Eksperymenty w Naukobusie

27 lutego uczniowie klasy 6a i 6b mieli okazję eksperymentować, odkrywać i obserwować zjawiska związane m.in. z fizyką i chemią w Naukobusie, który z eksponatami z Centrum Nauki Kopernik przyjechał do Szkoły Podstawowej w podtoruńskich Cierpicach.
Naukobus to projekt realizowany przez warszawskie Centrum Nauki Kopernik wraz z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Odwiedza szkoły umożliwiając uczniom samodzielne eksperymentowanie.
fotogaleria

Obrączkowanie ptaków

W tym roku ferie okazały się doskonałą możliwością do podglądania ptasiego świata z bliska. Grupa aktywnych uczniów naszej szkoły oraz absolwentów Gimnazjum nr 2 wzięła udział w corocznym obrączkowaniu ptaków. W toruńskim Ogrodzie Zoobotanicznym, ornitolog i obrączkarz Piotr Rydzkowski przytoczył wiele ciekawych informacji z życia zimujących przy karmniku ptaków. To wyjątkowe spotkanie wzbudziło wiele emocji, nieczęsto bowiem możemy zobaczyć ptaki z tak bliska, nie mówiąc o możliwości potrzymania ich w dłoni. Podczas dwugodzinnej akcji uczniowie mogli zaobserwować głównie sikorki bogatki i modraszki, czyże oraz dzięcioła dużego. Obrączkowanie jest doskonałą metodą do określenia liczebności zimujących ptaków. Dodatkowo daje możliwość zbadania wpływu warunków atmosferycznych na ich kondycję oraz struktury wiekowej i płciowej w ciągu całego sezonu zimowego. Serdecznie dziękuję za poświęcony czas w ferie. Ewa Lewandowska


Byliśmy w kinie

Tuż przed feriami zimowymi wybraliśmy się do kina Cinema City na film „Cudowny chłopak”. Gdy już w wyśmienitych humorach dotarliśmy na miejsce, zasiedliśmy na widowni gotowi na  seans. Zanim ten jednak rozpoczął się, mieliśmy okazję uczestniczyć w  lekcji na temat tolerancji. Zajęcia te były świetnym wstępem do filmu, który obejrzeliśmy. Historia chłopca nieakceptowanego przez  rówieśników  ze względu na odmienny wygląd – zdeformowaną twarz, wzruszyła na pewno wszystkich. Jednak nie o samo wzruszenie chodziło twórcom filmu, a raczej o refleksję nad własnym  stosunkiem do ludzi, którzy odbiegają od tak zwanej normy. Mam nadzieję, iż wychodzącym z kina uczniom towarzyszyła podobna myśl – „Dobrze widzi się tylko sercem, najważniejsze jest niewidoczne dla oczu.”. Małgorzata Orlikowska


Magiczne sztuczki

29 stycznia 2018 roku do naszej szkoły przyjechał iluzjonista. Pan Aleksander pokazał uczniom bardzo ciekawe sztuczki magiczne np. zamienił ucznia w króliczka i nauczył go również jak sprawić, aby złe oceny znikały z dziennika. Potem były już bardziej "poważne" sztuczki czyli latający stół, zamiana paragonu na pieniądze i najstraszniejsza rzecz: przecinanie piłą elektryczną pani Ani. Oczywiście pani Ani nic się nie stało, wstała ze stołu cała i zdrowa. Potem pan iluzjonista, zakuty w kajdany, został schowany do zawiązanego worka i włożony do skrzyni, która w dodatku była przewiązana łańcuchem. Jego asystentka stanęła na skrzyni i naciągnęła na siebie zasłonkę. Gdy zasłonka opadła okazało się, że na skrzyni stoi pan iluzjonista, a w skrzyni schowana jest pani asystentka. Pokaz wszystkim się podobał, miło spędziliśmy czas, a przy okazji dowiedzieliśmy się, jak można samemu wywołać iluzję rozciągającej się głowy.


Ptaki drapieżne w naszej szkole
 
 30.01.2018 roku w naszej szkole odbyły się zajęcia o ptakach drapieżnych. Na początku zajęć pan Piotr powiedział nam, jak mamy się zachowywać, aby nie wystraszyć ptaków. Pan najpierw opowiedział nam o swojej pracy i o tym jak długo żyją te zwierzęta. To było bardzo ciekawe. Razem z panią Agnieszką  pokazywali nam jak latają sowy. Jeden z ptaków poleciał i usiadł na koszu do koszykówki. Podobało mi się ze mogliśmy dokładnie zobaczyć każdego ptaka  Na końcu można było zrobić sobie zdjęcie z sową. Bardzo podobały mi się te zajęcia. Były one bardzo ciekawe. Daria Oliwkiewicz
Dnia 30.01.2018 roku razem z naszą klasą byliśmy na pokazach ptaków drapieżnych. Było kilka rodzajów ptaków m.in. sowa śnieżna i jastrzębie. Bardzo podobało mi się jak pan Piotr prowadził zajęcia na wesoło, tak aby nikt się nie znudził. Zawsze pokazywał nam ptaka i o nim opowiadał najważniejsze rzeczy. Dowiedzieliśmy się, gdzie te ptaki mieszkają, co robią zimą, czym się odżywiają. Gdy pan opowiadał o ptakach słuchaliśmy, ponieważ nas to bardzo ciekawiło. Na koniec zajęć pan zadawał pytania dotyczące poznanych ptaków, za poprawną odpowiedź otrzymywaliśmy zdjęcie ptaka. Monika Celmer i Kinga Majchrzak
Podczas pokazu dowiedziałam się dużo ciekawych rzeczy o sowach np. gdy sowa ma żółte tęczówki to poluje w dzień i w nocy. Zadziwiło mnie to że sowy wcale nie są tak mądre, jak mówi przysłowie. Po zajęciach mogliśmy zrobić sobie zdjęcie z sową śnieżną! Ja z przyjemnością sobie takie zrobiłam nawet ta sowa się do mnie przytuliła! To był najlepszy pokaz ptaków, na jakim kiedykolwiek byłam, bardzo mi się podobało! Marta Jaworska

Zimowe Ptakoliczenie 2018

W mroźne, sobotnie przedpołudnie, 27 stycznia, uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji „Zimowe Ptakoliczenie”. Warto wiedzieć, że jest to cykliczna ogólnopolska akcja wzorowana na brytyjskim Big Garden Birdwatch. Tym razem przeszliśmy trasą wzdłuż ścieżki ekologicznej na kępie Bazarowej. Mimo niskiej frekwencji, marznących stóp, dłoni i nosów, nikt nie narzekał;). Każdy wypatrzony i zidentyfikowany ptak dostarczył młodym obserwatorom dużo satysfakcji.  Ptakiem Zimy 2018 została czeczotka – niewielki ptak o niezwykłym ubarwieniu. Czeczotki Acanthis flammea zamieszkują północną część Europy, Syberię, Alaskę i Kanadę. Nie jest to zatem ptak, którego łatwo w Polsce zobaczyć w okresie wiosenno-letnim. Sytuacja zmienia się, gdy przychodzi czas migracji. Wówczas czeczotki opuszczają swoje siedliska na północy i przenoszą się tam, gdzie znajdą więcej pokarmu. Możemy wtedy w naszym kraju obserwować stada liczące kilkadziesiąt, kilkaset, a nawet kilka tysięcy osobników. Ich liczebność jest związana z dostępnością pożywienia: im mniej pokarmu w obszarach lęgowych, tym chętniej podejmują wędrówkę, a ich stada są liczniejsze (www.otop.org.pl). Ewa Lewandowska


I semestr