I semestr 2017/2018
Dyskoteka karnawałowo-walentynkowa
Za nami czas karnawału. Wróćmy jednak na chwilę do tygodnia poprzedzającego ferie zimowe i przypomnijmy sobie, w jakie atrakcje obfitował.
Ostatnie dni w szkole przed dwutygodniowym wypoczynkiem minęły nam w bardzo radosnej atmosferze. Samorząd Uczniowski, nauczyciele i wychowawcy przygotowali masę ciekawych aktywności, które urozmaiciły czas oczekiwania na upragniony feryjny relaks. W szkole odbyły się dwa bale karnawałowe, podchody, zorganizowane zostało wyjście do kina. Wszyscy uczestnicy na długo zapamiętają również szkolną dyskotekę, na której świetnie bawiliśmy się w karnawałowo-walentynkowym nastroju. Uczniowie SP2 po raz kolejny pokazali, że wiedzą, co to dobra, ale i kulturalna zabawa. Dwie godziny przy bardzo zróżnicowanej muzyce upłynęły jak z bicza trzasł, bo nikt nie podpierał ścian i zabawa trwała od pierwszej do ostatniej minuty dyskoteki. Na najciekawiej przebranego ucznia czekał także dyplom i słodki upominek, wręczony przez panie Agnieszkę Rogozińską, Żanetę Sawicką-Standzik i Annę Pasikowską. Bezkonkurencyjny okazał się Szymon Żuchowski z klasy VIb przebrany za pięknego, czarnego kota. Wszystkim uczestnikom dyskoteki dziękujemy za świetną zabawę, a Szymonowi jeszcze raz gratulujemy! Monika Pituła

NOC BIOLOGÓW na UMK
Szereg atrakcji towarzyszyło "Nocy Biologów", która odbyła się w piątek 12 stycznia 2018 r. na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska UMK. Nie mogło nas tam zabraknąć. Kolejny raz uczniowie naszej szkoły poczuli ducha uczelnianego. W ramach imprezy toruńscy naukowcy zaplanowali różnorodne wykłady, warsztaty i pokazy, które w jasny i ciekawy sposób przybliżyły wiele zjawisk i procesów biologicznych. Nasi uczniowie tym razem wzięli udział w warsztatach:
•    Rana prawdę Ci powie - czyli rozpoznawanie narzędzia zbrodni na podstawie zadanego obrażenia;
•    Czy wąż ma ogon? (połączonych z pokazem żywych węży);
•    Fascynujące życie porostowego „małżeństwa” (mikroskopowanie);
•    Wesz albo nie wesz czyli obserwacje mikroskopowe wszy połączone z przygotowaniem preparatów;
•    Pokazy: Dziwne ryby - tajemnice prapłetwca i poskoczków mułowych– ryb „spacerujących” po lądzie
Dodatkowo wysłuchaliśmy wykładów, które odkryły przed nami nowe zagadnienia:
•    Rodzicielstwo ponad wszystko, czyli kilka niesamowitych historii o opiece zwierząt nad potomstwem (Prowadzi: mgr Anna Dzierżyńska-Białończyk)
•    PODWÓJNA HELISA – historia sławy i grzechu (Prowadzą: dr hab. Marta Lenartowska, prof. UMK)
•    „Milczenie pszczół”- omówienie problematyki wymierania owadów zapylających na przestrzeni ostatnich kilku dekad (Prowadzą: Aleksandra Krzemień, Piotr Kłonowski, Studenckie Koło Naukowe Biologów; opiekun: prof. dr hab. Jarosław Buszko)
•    W objęciach Morfeusza, czyli tajemnice snu (Prowadzą: Klaudia Werner i Dawid Kubiak; opiekun: dr hab. Sylwia Wrotek);
•    Jedność i różnorodność w świecie komórek (Prowadzi: dr Katarzyna Niedojadło)
Serdecznie dziękuję za aktywny udział w zajęciach.
Ewa Lewandowska

Orkiestrowa Rowerowa Masa Krytyczna za nami!
W tym roku bardzo głośno graliśmy w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. Oprócz wydarzeń, które miały miejsce w szkole, postanowiliśmy również włączyć się w Orkiestrową Rowerową Masę Krytyczną. Mimo niesprzyjających warunków pogodowych, w niedzielę 14 stycznia 2018 r., po raz dziesiąty przejechała Masa przez Toruń. Przed wyruszeniem na toruńskie ulice licytowane były akcesoria ufundowane przez toruńskie sklepy rowerowe. Były to zapięcia, komplety lampek, zestawy narzędzi, licznik oraz wyjątkowe koszulki. Licytacje były emocjonujące i nasza drużyna również wzięła w nich udział. W tym roku zebrano 1649,32 złote + 5 euro, a zysk w całości został przeznaczony na WOŚP. Około 12:30 wyruszyliśmy w trasę, przejechaliśmy ponad 14 kilometrów ulicami naszego miasta m.in. ulicami PCK, Batorego, Bema, Fałata i Krasińskiego. Uczestnikom towarzyszyła muzyka, dzięki czemu towarzyszyły nam pozytywne emocje. Finał przejazdu miał miejsce pod pomnikiem Kopernika na Rynku Staromiejskim tradycyjnym "rowery w górę".
Zachęcamy do obejrzenia filmu z przejazdu Masy ulicą Dąbrowskiego LINK>> oraz ulicą Fałata LINK>>. Kilka zdjęć zamieszczonych jest na Stowarzyszenia Rowerowy Toruń  TUTAJ>>
Dziękujemy za gorące serca! I już dziś zapraszamy na Wiosenną Masę Rowerową – 23.03.2018.
Ewa Lewandowska i Joanna Mikołajczak

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała w naszej szkole.
I to z jakim rezultatem!
 
W ostatnią niedzielę cała Polska żyła z myślą o wsparciu najmłodszych, często potrzebujących szczególnej pomocy medycznej, dzieciach. To właśnie dla nich po raz 26 zagrała Wielka Orkiestra. Od samego rana świat uśmiechał się do nas promieniami słońca wyglądającymi zza chmur, a pogoda wprost zachęcała do tego, aby wyjść z domu i wrzucić kilka groszy do puszek kwestujących w całym Toruniu wolontariuszy. W szeregach osób, które aktywnie włączyły się w zbiórkę pieniędzy, nie zabrakło także przedstawicieli nauczycieli i uczniów naszej szkoły. Na kwestowaniu się jednak nie skończyło...

Orkiestrowa zabawa rozpoczęła się w budynku SP2 o godz. 10:00. Zmarzniętych, ale radosnych gości przywitała pani dyrektor Beata Cieszkowska i organizatorki szkolnej imprezy WOŚP, pani Maria Proch i pani Beata Namysłowska. Przedstawiony na początku program był obfity w niespodzianki, a nasi goście zostali zapewnieni, że na wszystkie atrakcje starczy im sił, bo specjalnie na ten dzień przygotowano coś nie tylko dla ducha, ale i dla ciała - bigos, chlebek ze smalcem i ogórkiem, popcorn, pyszne ciasta i ciasteczka oraz kawę i herbatę.
 
W pomoc Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy zaangażowaliśmy się wszyscy - rodzice ofiarowali wypieki, uczniowie przygotowali programy artystyczne, nauczyciele wykonali ozdobne poduszeczki-serduszka. Szkołę odwiedzili też goście, którzy podzielili się z nami swoimi zainteresowaniami i próbowali zarazić nas swoimi pasjami. Pan Marek Namysłowski zorganizował pokazy pierwszej pomocy - mieliśmy okazję nie tylko popatrzeć, ale spróbować na fantomach przećwiczyć zasady zachowania, które mogą kiedyś komuś ocalić życie lub zdrowie. Dzięki uprzejmości pana Roberta Koli i członków Stowarzyszenia Przyjaciół Kolei i Zabytków Techniki mogliśmy w stołówce szkolnej oglądać wielką, piękną makietę kolei i posłuchać wielu ciekawostek z nią związanych.

Na sali gimnastycznej działo się naprawdę dużo. Uczniowie klasy IIa i IIb zaprezentowali jasełka oraz przepiękne wykonanie piosenki Leonarda Cohena pt.: "Hallelujah". Dziewczynki ilustrujące ruchem ten znany utwór wykazały się niezwykłą wrażliwością i talentem tanecznym. Punkt kulminacyjny występu, w którym Ala Góra wypuściła do góry białe balony, był bardzo wzruszający i cały występ zebrał burzę oklasków. Równie udane były występy naszej szkolnej pianistki, Julki Cao, która jak zawsze bezbłędnie wykonała wybrany przez siebie utwór oraz recytacje przygotowane przez laureatów międzyszkolnego konkursu "Z wierszami Brzechwy i Tuwima jesień szybko mija". Amelka Kondratowicz, Szymon Tworek i Wiktor Zaszkowski udowodnili, że w naszej szkole mamy prawdziwe talenty interpretacyjne. Dzieci z oddziałów zerowych oraz uczniowie klasy Ia przygotowali piękne występy taneczne, które zachwyciły wszystkich gości, a dumnych rodziców przyprawiły o łezkę wzruszenia w oku. Wulkanami energii okazały się dziewczyny z klasy VIIb, które zaprezentowały ciekawy i bardzo dynamiczny układ tańca nowoczesnego. W programie naszej niedzielnej zabawy znalazł się także uczniowski "Talent Show", klasa IIIb i ich "Tolerancja", oglądaliśmy Jagodę Maksim, Małgosię Suchocką i Natana z IIa.

Dużą atrakcją były występy młodych szermierzy - Maja, Franek i ich starsi koledzy zaprezentowali krótkie walki, a śmiałkowie mieli okazję wylicytować pojedynki z naszymi uczniami. Wokalnymi popisami uraczyły nas  Nikola Rojek, która zaśpiewała piosenkę pt. "Derniere danse", Nikola Grabowska z "Kołysanką dla nieznajomej" i Jagódka Maksim, która z chórkami stworzonymi przez kadrę pedagogiczną naszej szkoły zaśpiewała piosenkę pt.: "Moja i twoja nadzieja".
 
Nauczyciele naszej szkoły również pokazali wielkie serce i uświetnili wspólnie spędzony czas malując dzieciom buzie, zdobiąc z nimi pierniczki i papierowe serduszka, tworząc piękną dekorację z prac wykonanych przez naszych milusińskich, serwując gościom przygotowane smakołyki i proponując fanty, które razem gromadziliśmy, aby i w ten sposób pomóc Wielkiej Orkiestrze. Największym hitem dnia okazał się występ szkolnego Zenka Martyniuka, który dziwnym trafem przejawiał podejrzane podobieństwo do pana Mariusza Kowalskiego. Cała sala bawiła się doskonale w rytm hitu "Oczy zielone", a pan Martyniuk razem z trzema przeuroczymi i wygimnastykowanymi tancerkami szalał na scenie. 

Między kolejnymi występami licytowane były przedmioty ofiarowane przez rodziców, nauczycieli i innych darczyńców, chcących dołożyć i swoją cegiełkę do dzieła bezinteresownej pomocy najmłodszym. Perełką wśród licytowanych przedmiotów był szalik z autografem żużlowca, Adriana Miedzińskiego. Serduszka wykonane przez nauczycieli cieszyły się wielką popularnością, a rodzice chętnie otwierali portfele i wspomagali akcję WOŚPu. Punktem kulminacyjnym była licytacja wielkiego, pięknego tortu, który osiągnął niewiarygodną cenę 3100 zł. Miło nam poinformować, że dzięki naszemu wspólnemu zaangażowaniu udało się zebrać i przekazać Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy prawie 20 000 zł.

Dobro powraca. To proste stwierdzenie jest warte zapamiętania. Niedziela w naszej szkole i w całej Polsce była pełna dobrych uczynków i z całą pewnością wywołała uśmiech na wielu twarzach. Cieszymy się, że przy okazji wspólnej zbiórki pieniędzy mogliśmy razem cieszyć się i pomagać. Dziękujemy wszystkim - i tym wymienionym z imienia i nazwiska i tym całkowicie anonimowym - za wielkie serce i pomoc najmłodszym. Być może za kilka lat dobro uczynione wczoraj wróci do nas w uśmiechach dzieci, którym sprzęt sfinansowany przez WOŚP pomoże na początku ich przygody na świecie. 
Monika Pituła 
 
Byliśmy również w telewizji link tutaj (od 0:42)
Zdjęcia zostały wykonane przez Panią Monikę Pitułę i Ewę Lewanfowską, a znajdziesz je tutaj
 

Świąteczny czas
 
Uroczystość z okazji Święta Patrona związana jest z dniem urodzin Adama Mickiewicza – wigilią Bożego Narodzenia. Dlatego już w jej oficjalnej części wybrzmiały świąteczne życzenia, składane przez panią dyrektor Beatę Cieszkowską, dostojnego gościa - panią poseł Iwonę Michałek i przewodniczącą Rady Rodziców – panią Ilonę Warot. Smak domowych wypieków, przyniesionych zamiast szkolnych zeszytów, uszczęśliwiał nas dużo bardziej niż codzienne lekcje, a słodki zapach – rozleniwiał.
W programie artystycznym pojawił się duch Adama Mickiewicza (a może on sam)
z parafrazą Inwokacji do „Pana Tadeusza”. Dalej było teatralnie i lirycznie – w subtelnym tańcu do muzyki G.  Turnaua i M. Grechuty, która towarzyszyła przedstawieniu opartym na fragmentach II cz.”Dziadów”, w wykonaniu uczniów kl. 5b i kl.6a. W drugiej części uroczystości małe „Słoneczka” zatańczyły „Zimę” Antonio Vivaldiego, a aniołki z kl.2a – „Alleluja” L .Cohena. Pięknym dopełnieniem programu były bożonarodzeniowe jasełka przygotowane przez uczniów klas drugich. Zaś na samym końcu betlejemska gwiazdka z kl.1b zaśpiewała z akompaniamentem gitary. Małgorzata Rogulska

Podziękowanie za wsparcie akcji charytatywnej
 
„Człowiek jest dobry nie przez to kim jest,
lecz przez to czym dzieli się z innymi...”

                                                Jan Paweł II
Zakończyła się przedświąteczna akcja zbiórki żywności dla potrzebujących uczniów z naszej szkoły. Zebraliśmy  bardzo dużo żywności, którą w darze od państwa przekazaliśmy potrzebującym. Bardzo dziękujemy wszystkim darczyńcom, którzy przyłączyli się do tej akcji. Dziękujemy za wrażliwość, otwierającą serce dla tych, którzy potrzebują pomocy. Za bezinteresowną chęć do czynienia dobra. Za pomoc i życzliwość za okazane serce i wielką hojność. Opiekun SKC

Podsumowanie akcji "Pomóżmy zwierzętom przetrwać zimę"

Dnia 14 grudnia 2017r. uczniowie z koła Młodych Ekologów oraz szkolnego Koła Caritas  wraz z opiekunami Beatą Namysłowską oraz Marią Proch wybrali się do schroniska dla zwierząt mieszczącego się na ulicy Przybyszewskiego w Toruniu. Celem naszej wyprawy było dostarczenie   karmy zebranej podczas akcji „ Pomóżmy zwierzętom przetrwać zimę”. Było tego bardzo dużo i podobnie jak w roku ubiegłym skorzystaliśmy z pomocy mamy naszej uczennicy-  pani Ilony Nowosad, która zawiozła zebraną  karmę i inne rzeczy swoim samochodem. W schronisku  odwiedziliśmy pieski oraz  kotki, odwiedziliśmy również lisa. Otrzymaliśmy dyplom dla szkoły jako podziękowanie za dostarczone dary. W drodze powrotnej przespacerowaliśmy się po parku na Bydgoskim Przedmieściu i zadowoleni  wróciliśmy do szkoły. Beata Namysłowska, Maria Proch

Urodziny Misia Teodora
Ubiegły piątek, 1 grudnia, był dla naszych przedszkolaków dniem bardzo szczególnym. Na zajęciach z języka angielskiego dzieci z grupy "Biedronek", "Słoneczek" i "Motylków" świętowały urodziny Misia Teodora. Teodor to słodki, pluszowy i mówiący tylko po angielsku niedźwiedź, zaprzyjaźniony ze szkołą już kilka lat. Przedszkolaki zostały zaproszone na urodziny pluszaka, gdzie mogły wręczyć Teodorowi samodzielnie wykonane laurki z angielskimi życzeniami, a potem bawić się na przyjęciu z kolorowymi czapeczkami,  balonami i słodkościami. Urodziny Teodora były doskonałą okazją do powitania i pożegnania w języku angielskim, a także uroczystego zaśpiewania "Happy Birthday". Razem z Misiem wyruszyliśmy na wyprawę do dżungli, gdzie nie przestraszyli nas ani Monkey, ani Tucan ani Frog, pływaliśmy też łódeczkami po wielkiej wodzie, gdzie próbował nas złapać Baby Shark. Wspólnie śpiewaliśmy i ilustrowaliśmy ruchem nasze ulubione piosenki: "Open, shut them", "Do you like broccoli?" i "Five little ducks". Na koniec Teodor zaprosił nas do skosztowania urodzinowych słodkości i zabawy z kolorowymi balonami. Wszystkim przedszkolakom dziękuję za wspólną zabawę, wspaniałe zachowanie i ogromne poczucie humoru. Monika Pituła

„ Otwórzmy swoje serca- Pomóżmy zwierzętom przetrwać zimę”
Zakończyła się akcja zbiórki żywności dla toruńskiego schroniska dla zwierząt. Łącznie zebraliśmy  około 100 kg karmy suchej dla piesków i około 40 kg karmy dla kotów oraz koce, poszwy, ręczniki, miseczki, zabawki, kaszę, przysmaki. Bardzo dziękuję wszystkim uczniom i klasom, które przyłączyły się do tej akcji. Na szczególne wyróżnienie zasługuje kilka klas, które bardzo aktywnie uczestniczyły w tej akcji. Są to następujące klasy: 3b, 1a i 1b. W grudniu zebrana żywność zostanie dostarczona do schroniska.
Beata Namysłowska

Zapłonęła Wigilijna Świeca
1 grudnia na toruńskim lodowisku Tor-Tor zapłonęła ogromna wigilijna świeca, inaugurując 24 Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. Tegoroczne spotkanie odbyło się pod hasłem: „Miłosierdzie jest jedno”. Ksiądz dr Artur Szymczyk opowiedział uczestnikom o bezpieczeństwie, odpowiedzialności za siebie i bliźniego oraz ofiarności. Uczniowie naszej szkoły, którzy uczęszczają na zajęcia szkolnego Koła Caritas, pod opieką pani Proch i pani Koli, uczestniczyli w tej uroczystości.
Obejrzeliśmy występy łyżwiarskie, rozmawialiśmy na temat bezpieczeństwa i spotkaliśmy się z Mikołajem, który miał dla nas słodkości. Od organizatorów dostaliśmy opaski odblaskowe z logo "Caritas" i gazetkę. Organizatorzy zadbali również o coś na rozgrzewkę, mogliśmy się napić ciepłej herbaty. Bardzo miło spędziliśmy tam czas.
Julia Ziomek

V Wieczór Pieśni Patriotycznych

30 listopada sympatycy Klubu Historycznego im. Armii Krajowej spotkali się już  po raz piąty, aby wspólnie śpiewać i świętować Niepodległość.
Zaproszenie na naszą szkolną uroczystość przyjęli znamienici goście, a wśród nich żołnierze AK: Kazimierz Wach, Kazimiera Zańczuk, Zdzisław Jankowiak, Stanisław Szymczyk oraz sanitariuszka NSZ Maria Kowalewska. Wspólnie z nami śpiewali również: Anna Rojewska z Fundacji gen. Elżbiety Zawackiej, Alicja Siałkowska z NSZ, Lesław Welker i Joanna Kowalska z ŚZŻAK, dyrektorzy naszej placówki pani Beata Cieszkowska i pan Dariusz Rogulski, a także nauczyciele, rodzice i uczniowie.
Było nam niezmiernie miło, że dołączyli do nas również absolwenci Gimnazjum nr 2 i SP 2, w tym Filip Karczewski, który zadbał o upamiętnienie naszego spotkania licznymi zdjęciami.
Organizatorami Wieczoru Pieśni Patriotycznych byli nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 2, a w szczególności pani Ryszarda Rochowczyk, pani Małgorzata Rogulska, pani Joanna Mikołajczak, pani Maria Klaban. Oprawę muzyczną zapewnił pan Lesław Gołębiowski. Do zobaczenia i usłyszenia za rok. Maria Klaban

VII Międzyszkolny Konkurs Recytatorski

„Z wierszami Brzechwy i Tuwima jesień szybko mija”.

28 listopada przybyli do nas uczniowie z  klas I-III wraz z nauczycielami i rodzicami z toruńskich Szkół Podstawowych  nr: 1, 6, 14, 18, 24  oraz z Domu Harcerza. Uczestnicy konkursu zaprezentowali własną interpretację wybranego  przez siebie utworu Jana Brzechwy lub Juliana Tuwima, wykazując się dużym profesjonalizmem, świetną grą aktorską, pomysłowymi strojami oraz rekwizytami. Na sali panowała miła i wesoła atmosfera. Po młodych wykonawcach nie widać było nawet cienia tremy, a widzowie mogli delektować się fantastycznymi utworami Jana Brzechwy i Juliana Tuwima. Jury w składzie: p. Małgorzata Orlikowska, p. Julita Peplińska i p. Maria Klaban, miało bardzo trudne zadanie, ponieważ poziom recytacji był wysoki i bardzo wyrównany. Podczas, gdy jury miało do wykonania najcięższą pracę, uczestnicy i ich opiekunowie udali się na poczęstunek.
Zwycięzcy otrzymali nagrody: piękne książki i dyplomy.
Wyróżnieni uczniowie również otrzymali skromne upominki oraz dyplomy, natomiast wszyscy uczestnicy otrzymali na pamiątkę dyplomy, elektroniczne zegarki oraz lizaki. Nikt nie opuścił naszej szkoły smutny i z pustymi rękami, natomiast wszyscy zapewnili, że wrócą do nas za rok, na kolejną edycję konkursu, co nas gospodarzy i organizatorów bardzo, ale to bardzo ucieszyło.
Oto lista zwycięzców VII Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego „Z wierszami Brzechwy i Tuwima jesień szybko mija”
I miejsce ucz. klasy III z SP 1 Dom Harcerza - Justyna Nowakowska (Jan Brzechwa „Kwoka”)
II miejsce ucz. klasy I z SP 1 – Dom Harcerza - Wiktor Wernecki (Julian Tuwim „ O Grzesiu Kłamczuchu i jego cioci”)
III miejsce ucz. klasy III SP 1 – Vanessa Agatowska (Julian Tuwim „Dżoncio”)
Jury przyznało również 3 wyróżnienia, które otrzymali: Julia Rumińska kl. I SP 6, Jan Dekowski kl. III SP 6, Jakub Kulig kl. III SP 1.
Małgorzata Remiszewska- Baciók

Szkolne Igrzyska Sportowe
Jedną z wielu imprez szkolnych, które odbywają się każdego roku i na stałe wpisały się w kalendarz szkolnych wydarzeń, są Szkolne Igrzyska Sportowe. W tym roku odbyły się one 27 listopada i tradycyjnie wzięli w nich udział uczniowie klas I-III. Drużyny reprezentujące poszczególne klasy zmierzyły się rywalizując z sobą w kilku konkurencjach na trzech poziomach: klasy pierwsze, klasy drugie i klasy trzecie. Rozgrywki dostarczyły uczestnikom wielu pozytywnych emocji. Nie zabrakło w nich zabawy i uśmiechu oraz twardej sportowej rywalizacji, do której zagrzewali dopingujący koledzy – oczywiście w duchu fair play. Imprezę przygotowały i przeprowadziły p.Lidia Pitulska. i p. Beata Mroczek.

 Światowy Dzień Pluszowego Misia
24 listopada 2017 r. obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Pluszowego Misia, czyli jego 115 urodzinki! Tradycyjnie już, w tym dniu spotkały się dzieci z oddziałów przedszkolnych (3,4,5 i 6 latki), uczniowie klas I – III oraz zaproszeni goście, czyli Przedszkolaki z Przedszkola Bim-Bam-Bino i Bajkowego Dworku. Wszystkie dzieci przyprowadziły ze sobą swoje ukochane Misie, które powitały rymowanką tak:
„Nasze misie, duże, małe,
ale wszystkie doskonałe!
Do poduszki, do policzka,
i na żale, i na smutki.
Takim przyjecielem
jest nasz miś malutki!"

Następnie, jak na urodzinach przystało, wszyscy zaśpiewaliśmy Misiom „100 lat!”
Dzieci z klas I a i I b  zaprezentowały wierszyki i piosenki o misiach, natomiast przedszkolaczki z naszej szkoły wykonały piękne tańce. Były też zagadki, konkursy, pląsy i zabawy. Oczywiście nie obyło się bez Małego Co Nieco, czyli zlizywania miodku na czas. Tej wesołej i słodkiej imprezie towarzyszyła wystawa plastyczna prac pt. „Portret Misia”. Cudowna galeria misiaków została wykonana przez dzieci różnymi technikami, a w podziękowaniu wszyscy autorzy prac otrzymali czekoladowe wafle. Na zakończenie urodzinowej imprezy dzieci wykonały swoim Milusińskim „Misiowy masażyk”. W wesołych nastrojach dzieci wróciły z Misiami do swoich sal, a goście zostali zaproszeni na słodki poczęstunek, czyli pyszną drożdżówkę upieczoną  przez nasze kochane Panie Kucharki. Imprezę przygotowały i poprowadziły: Małgorzata Remiszewska-Baciók, Iwona Pietruska i Daniela Kotewicz.
Małgorzata Remiszewska-Baciók

Toruński Tydzień Tolerancji w naszej szkole
 
W dniach 13-19 listopada nasze miasto po raz drugi obchodziło Toruński Tydzień Tolerancji.
Pierwsza edycja, która odbyła się w ubiegłym roku, obfitowała w szereg imprez na terenie całego miasta. Data wydarzeń związana jest  z obchodzonym corocznie Międzynarodowym Dniem Tolerancji, przypadającym 16 listopada.
Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły także bardzo aktywnie zaangażowali się w działania na rzecz tolerancyjnych zachowań na co dzień.  W klasach IV-VII oraz oddziałach gimnazjalnych zostały przeprowadzone zajęcia dodatkowe, na których wychowawcy dyskutowali z młodzieżą na temat różnic między akceptacją a tolerancją, zachowań społecznie akceptowalnych, troski o dobro i bezpieczeństwo drugiego człowieka niezależnie od dzielących nas wszystkich różnic. Ponieważ nasi uczniowie wykazują się dużą wrażliwością, empatią i otwartością na innych, efektem zajęć są zdobiące szkolne korytarze kolorowe plakaty. Zapraszamy wszystkich do podziwiania tych małych arcydzieł i dziękujemy za zaangażowanie w budowanie dobrego, tolerancyjnego otoczenia.
Monika Pituła

11 listopada to data, która powinna być ważna dla każdego z nas. Z okazji Narodowego Święta Niepodległości uczniowie naszej szkoły spotkali się w piątek 10 listopada na uroczystej akademii z nauczycielami i dyrekcją, aby wspólnie przypomnieć sobie o wydarzeniu ważnym w historii naszego kraju.
Jędrzej Moraczewski pięknie napisał o emocjach towarzyszących odzyskaniu przez Polaków niepodległości tymi słowami: "Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 120 latach prysły kordony. Nie ma „ich”. Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze! Chaos? To nic. Będzie dobrze. Wszystko będzie, bo jesteśmy wolni od pijawek, złodziei, rabusiów, od czapki z bączkiem, będziemy sami sobą rządzili. (...) Cztery pokolenia nadaremno na tę chwilę czekały, piąte doczekało. (...)".
Część artystyczna akademii przygotowana przez panią Annę Borcan, pana Sławomira Liczkowskiego oraz uczniów klas gimnazjalnych IIIa i IIIb,  pozwoliła nam w refleksyjny, ale niewymuszony sposób, wrócić pamięcią do wydarzeń z 1918 roku. Pani dyrektor Beata Cieszkowska przypomniała w swoim wystąpieniu o wadze obchodzonego święta, a kotyliony, flagi i galowe stroje dopełniły całości i sprawiły, że uroczystość nabrała wyjątkowego, bardzo odświętnego charakteru. "Mazurek Dąbrowskiego", hymn naszej szkoły oraz pieśni patriotyczne odśpiewane w podniosłym nastroju, dumnie i głośno, stanowiły  doskonałe tło muzyczne, do którego - jak zwykle - przygotowani byliśmy przez pana Lesława Gołębiowskiego. Serdecznie dziękujemy wszystkim za udział w akademii. Monika Pituła
Fotogaleria

Dzień w krawacie
 
Samorząd szkolny zaprosił w tym roku uczniów do zabawy polegającej na założeniu w każdy pierwszy poniedziałek,  miesiąca wskazanej części garderoby, elementu stroju lub charakteryzacji. Tak więc mieliśmy dzień piegów, dzień w dresie, dzień kolorowych skarpet,  i dzień w krawacie. Swoje krawatowe kreacje prezentują uczniowie na zdjęciach. Każda klasa jest obserwowana i skrupulatnie oceniana przez koleżanki i kolegów z Samorządu. Kolejne zabawne pomysły przed nami np. dzień wąsów. Opiekunami Samorządu są panie Agnieszka Rogozińska i Anna Rasmus.
fotogaleria

Ekologiczne zmagania na Barbarce uczniów klasy 5a
Dnia 6 listopada 2017r. nasza klasa 5a uczestniczyła w zajęciach o niskiej emisji na Barbarce. Na początku naszego pobytu udaliśmy się na punkt widokowy nad stawem, pobraliśmy tam w słoiczki wodę do badania. Następnie braliśmy udział w podchodach Eko, dostaliśmy karty pracy do rozwiązania oraz obejrzeliśmy prezentację. Znaleźliśmy również chwilkę, aby pobyć na placu zabaw. W czasie powrotu przeszliśmy przez las 4 km, przećwiczyliśmy wyznaczanie kierunków za pomocą kompasu i obejrzeliśmy spotkany po drodze pomnik przyrody - okazały dąb.  Zajęcia na Barbarce były bardzo ciekawe, pouczające i udane. Julia Ziomek

 wrzesień/październik